13 lapkričio 2008

QWERTY or not

Šiandien aptikau labai įdomų dalyką – LEKP. Kaip iššifruoti LEKP taip ir nesupratau. Gal dėmesio per mažai skyriau (jei kas rasit parašykit). Iš esmės LEKP – tai kitoks klaviatūros išdėstymas skirtas aklajam spausdinimui (čia kai naudojiesi klaviatūra į ją nežiūrėdamas ;) ). Sunku pasakyti, ar aklai negalima spausdinti naudojant standartinį QWERTY išdėstymą (atrodo kad galima), bet idėjos sumanytojai pateikia keletą argumentų, kodėl jų sistemą verta naudoti:

 1. LEKP yra specialiai pritaikytas teksto rinkimui aklojo spausdinimo būdu bei yra puikiausiai suderinamas su visomis dažniausiomis kompiuterinėmis nuorodomis (Ctrl + Q, A, S, Z, X, C, V).
 2. Jis turi Backspace mygtuką vietoje Caps Lock. Vien tai redagavimo greitį bei komfortą padidina apčiuopiamai. {labai įdomi idėja}
 3. Raidės yra išdėstytos taip, kad būtų itin patogu viena ranka surinkti dvi ar tris raides iš eilės (pvz.: nei, ne, at, ak, ie, uo ir t. t.).
 4. Pagrindinėje eilėje jūs spausdinsite mažiausiai 65% visų parašytų raidžių, tuo tarpu QWERTY išdėstyme darysite tai tik 34%, o ĄŽERTY – 38%.
 5. Spausdinant LEKP vidutinis atstumas „nueinamas“ pirštais yra 1,6 karto mažesnis nei QWERTY ir 1,5 karto mažesnis nei ĄŽERTY. {pats juokingiausias argumentas}
 6. Šansas, kad du klavišus iš eilės paspausite tuo pačiu pirštu yra net 3,5 karto mažesnis nei QWERTY ir 3,3 karto mažesnis nei ĄŽERTY.
 7. Spausdinant akluoju būdu paliekama daug mažiau klaidų tekste.
 8. Jūs galėsite išspausdinti visus lietuvių kalbai reikalingus simbolius nekeisdami išdėstymo. {šitas man patiktų, nes nešiojamam skaičiai užknisa}
 9. Skaitmenys yra išdėstyti taip, kad juos galėtumėte rinkti viena ranka, kaip tai darote klaviatūros skaičių dalyje.
 10. LEKP yra daug lengviau išmokti, nes nuo pat pirmųjų „aklojo rašymo“ pamokų jūs jau galėsite spausdinti žodžius, o ne priebalsių kratinius. Taip visas mokymasis tampa lyg dar vienu nauju žaidimu ar pramoga.
 11. Taip pat galėsite rašyti greičiau ir anglų kalba, nes LEKP išdėstymas yra puikiai su ja suderinamas.

lekpa

Argumentų daug, visi lyg ir protingi, bet gąsdina adaptacinis periodas (kaip supratau per dešimt dienų treniruojantis po 2 valandas turėtume apsiprasti) ir laukiantys nepatogumai. Galiausiai prisiminiau, kad ir QWERTY spausdinu pakankamai greitai, ir man to visai gana… Bet velnias, pamėgint norisi. Gal čia tas dalykas, kuris mano gyvenimą apvers aukštyn kojom :) Reikės kada pamėgint.

P.S. Dėl juokingo argumento – didelis pirštų nueinamas atstumas didina pirštų ištvermę ir jėgą. Klaviatūra kaip sporto klubas pirštams. Netingėk judint :)

5 komentarai (-ų):

Anonimiškas rašė...

Nežinau ar norėčiau dabar mokytis naują išdėstymą. Ok, žinau - nenorėčiau.
Mano atveju, kažin ar greitai atsipirktų tos 20 valandų investuotų į self trainingą.
Na, jei per dieną surinkčiau >20 lapų teksto, tai gal prisiversčiau perlipt per tą sumišimo jausmą, panašų kuris apninka įsijungus RUS išdėstymą.

scania gti rašė...

Skaičiau aš apie LEKP ir nepasiryžau :)
Užtat radau numeric+ išdėstymą, qwerty su @ ! „ “ ir visais kitais ženklais lietuvių kalboje :)

ZmogusNegalintisUzsiciaupti rašė...

O kokie numeric+ trūkumai? Nes klavišų nepadaugėja, tai arba kas nors aukojama arba SHIFT naudojamas. Kuris variantas?

napalees rašė...

visai nieko prieš naudoti LEKP, tačiau labiausiai gasdina ne adaptacijos periodas, o tai, kas bus, kai atprasiu nuo įprasto išdėstymo ir atsisėdęs prie ne savo kompiuterio su standartiniu išdėstymu, nebemokėsiu aklai spausdinti, va čia tai bus gėda...

ZmogusNegalintisUzsiciaupti rašė...

LEKP puslapyje yra programėlė, kuri leidžia rašyti LEKP ar QWERTY ir išverčia į kitą išdėstymą, tai ne savo kompiuterio bėdos kaip ir nebelieka, nors patogumo tikriausiai irgi nesuteikia.
Kita vertus LEKP propoguotojai griežtai siūlo mokantis LEKP spausdinti ir standartiniu klaviatūros išdėstymu, kad pastarojo nepamirštume.

Rašyti komentarą